Úvod

Tlačové správy

  • 6.10.

    Festival českého divadla začína 6. novembra

    Festival českého divadla začína 6. novembra

-otec a syn Prachařovci i Polívkovci
-skvelá Simona Stašová v hre Sklenený zverinec
-7 večerov českého divadla
-legendárni Cimrmanovci a hra s naozajstným dažďom


Festival českého divadla, s ktorým je pravidelne spájaná jeseň v Štúdiu L+S v Bratislave, odštartuje tento rok 6. novembra. Pôjde o jeho 24. ročník a stalo sa už tradíciou, že ho otvára Divadlo Járy Cimrmana. Úvodný večer bude sprevádzať aj vernisáž  českého výtvarníka Jiřího Slívu, ktorý je známy svojim kresleným humorom a grafikou. V priestoroch Štúdia L+S tak bude veselo doslova všade.

Celkovo sa do 22.novembra predstaví na doskách bratislavského divadla šesť českých divadelných scén s celou plejádou vynikajúcich hercov ako napríklad Zdeněk Svěrák, Petr Štěpánek, Zlata Adamovská, Simona Stašová, Michal Dlouhý, Jakub a David Prachařovci, ale aj Bolek a Vladimír Polívkovci.

Legendárne Divadlo Járy Cimrmana na čele so skvelým Zdeňkom Svěrákom príde tentoraz do Bratislavy s hrou LIJAVEC – hra s naozajstným dažďom. Niet asi diváka, ktorý by z tohto predstavenia neodchádzal bez dobrej nálady. Pre každoročný veľký záujem budú teda Cimrmanovci opäť hrať dva razy -  6. aj 7. novembra.

Milostný príbeh aj strhujúca rodinná dráma. Také je predstavenie Divadla Ungelt –
VZPOMÍNKY ZŮSTANOU v hlavnej úlohe so Zlatou Adamovskou, na ktorú sa slovenskí diváci môžu tešiť 8.novembra. Mladá úspešná žena sa zamiluje do muža staršieho o viac ako dvadsať rokov. Chcú sa zobrať, ale narazia na problém - odpor jej matky, ktorej vadí nielen vekový rozdiel... Okrem Zlaty Adamovskej si v hre zahrajú herecké esá ako Petr Štěpánek, Lucie Štěpánková a Vilém Udatný.

Výnimočným hereckým koncertom otca a syna Prachařovcov bude hra divadla La Fabrika s názvom ŽIVOT S KRAJTOU.  Hra o súžití bezvýznamného parížskeho úradníčka s pytónom je síce zarámovaná do humorných situácií, trpko ale rozpráva o hlbokej osamelosti človeka uprostred veľkomesta. David Prachař ako režisér si k spolupráci prizval  syna Jakuba a Pavla Fajta, takže divák sa 9. novembra môže okrem slova tešiť aj na dobrú hudbu a rytmus.

Priviezť predstavenie so skvelou českou herečkou Simonou Stašovou vyzeralo posledné roky nemožné. Ale podarilo sa. Festival českého divadla s ňou v hlavnej úlohe uvedie 12. novembra slávnu hru Tennessee Williamsa SKLENENÝ ZVĚŘINEC, ktorá má autorove silné autobiografické prvky. S humorom a dojatím, ale aj tou najväčšou úprimnosťou opisuje život opustenej matky Amandy, ktorá svojou láskou a túžbou urobiť svoje deti čo najšťastnejšie, narobí v rodine veľkú paseku. Rodinná tragikomédia, ktorá je zrkadlom našich smiešnych rodinných kotrmelcov. Z lásky sa totiž robia tie najkrajšie i najhoršie veci.


Pražské Švandovo divadlo zavíta do Bratislavy s komédiou o riaditeľovi, ktorého nikdy nikto nevidel – KDO JE TADY ŘEDITEL?  Divadelná adaptácia známej filmovej komédie Larsa von Triera, ktorý patrí k najvýraznejším filmovým tvorcom dneška je na programe 13.novembra. Rayn (Michal Dlouhý) je riaditeľom a zároveň majiteľom firmy, čo však pred svojimi kolegami tají a už niekoľko rokov sa vydáva za obyčajného radového zamestnanca. Problém nastane, keď chce firmu predať...

Otec a syn Polívkovci spoločne účinkujú v hre ŠAŠEK A SYN.  Životom prežitý kráľ šašov je poverený prevýchovou mladého šľachtica na šaša. Nováčik  je pod jeho vedením – a za asistencie jeho kumpánov – podrobený lekciám, pri ktorých postupne nachádza svoje šašovské ja. Postupne prídu k rituálu, pri ktorom sa zrodí nový šašo.
Spojenie dvoch generácií Polívkovcov, ale aj prevýchova mladého šľachtica na šaša bude 22. novembra nepochybne skvelým vyvrcholením festivalu.


Generálny reklamný partner: Slovenská sporiteľňa
Hlavní reklamní partneri: Tempest, Axis Media, LGM
Reklamní partneri: Novis, České centrum, For-stav, R-Media, Barzzuz, Fatra, Hotel Tatra
Mediálni partneri: Jemné, Pravda, .týždeň, Kam do mesta, webnoviny.sk, zoznam.sk, predpredaj.sk, netky.sk, BKIS
Projekt finančne podporili: Fond na podporu umenia, Ministerstvo kultury České republiky

Staršia správa

© 2012 STUDIO L+S. Všetky práva vyhradené. © Foto: archív Štúdia L+S